Collagen İle Yaşlanmayı Durdurun

Kolajenin Bilinmeyen Faydaları
28 Eylül 2018

  Collagen İle Yaşlanmayı Durdurun

  Günümüzde tıp ve bilimdeki gelişmelere paralel olarak insan ömrü gitgide uzamaktadır. 1950 li 60 lı yıllarda 50-60 yaşları yaşlı sayılırken, yaşadığımız çağda yaşlı terimi artık çok ilerleyen yaşlar için bile kullanılmak istenmiyor. Uzayan insan ömrü ile insanlar kendilerinin görüntüsüne de önem vermeye başlamıştır. İlerleyen yaşlarda insanlar için yaşlılığın en önemli belirtisi ciltte yer alan kırışıklık ve elastikiyet kaybıdır.

  Deriye esneklik özelliğini veren collagen iplikçikleridir. Genç insanların ciltlerine baktığımızda gergin ve elastik yapı ilk gözümüze çarpan durumdur. Bu durumun sebebi yaşlanma karşıtı collagen proteinleridir. Kollejen ilerleyen yaşlarla denatüre olarak elastik yapısını kaybeder ve yapısı bozulur. Yapısı bozulmuş collagen ile yaşlılık başlangıcı sayılan ilk derimizde ki ilk kırışık oluşmaya başlar. Bu insanların yaklaşık 30 lu yaşlarına denk gelir.

  Kolajenin yapısının ilerleyen yaşlarda bozulmasına karşı insanoğlu artık çaresiz değildir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bilim insanları kolajenin yapısının bozulmasını geciktiren çeşitli çalışmalara imza atmışlardır. Bu çalışmalar sonucunda dermokozmatik sektörü hareketlenmiştir. Vücut elastikiyetini artıran kremler, solüsyonlar ve vücut sütleri üretilmiştir. Ancak uzmanlar bu ürünlerin doktor kontrolünde kullanılmasını tavsiye etmektedirler. Bilinçsiz kullanılan ürünler ciltte tahriş ve iltihaba yol açabilmektedir. Kolajeni destekleyici ürünler uzmanların söylediği miktarda ve zamanda kullanılmalıdır. Bu durum hastaların yeni bir komplikasyon geçirmemesi açısından çok önemlidir.

  Kolajen kremleri genellikle genç hastalara hitap etmekteydi. Yaşlılık belirtisi başladıktan sonra etkisi azalmaktaydı. Bu durumu değerlendiren bilim insanları daha sonraki çalışmalarında bu konuyu ele almıştır. Yapılan son yayımlarda denatüre olan kolajenin yapısının tekrar geri döndürülebileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu bir nevi yaşlılığın durdurulabileceği sonucunu işaret etmekteydi. Bu durum bilim dünyasını heyecanlandırmıştır.

  Kolajen ile ilgili çalışmalarda genellikle bitkisel içerikler kullanılmıştır. Bu durum hastaların yan etkisi en aza indirilmiş ürünleri kullanmasını sağlamıştır. Bu doğal ürünlerin başında tropikal bitkiler gelmektedir. Ancak bu tropikal bitkiler laboratuvar ortamlarında özel oranlarda birleştirilmektedir. Bitkilerin öncelikle soğuk sıkım cihazlar yardımı ile özütleri çıkartılıp depolanmaktadır. Depolanan ürünler dermotoloji laboratuvarlarında uzmanlarca yapılacak ürünün iç yapısına göre birleştirilmektedir. Ürünler öncelikle hayvanlar üzerinde denenip sonra insanların uygulamasına sunulmaktadır. Böylece insanlar yaşlanmanın etkilerinden kurtulmak için bir yol bulmuş olmaktadırlar.